SİİRT ERUH İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ERUH ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ VE ERUH İMAM HATİP ORTAOKULU YÖNETİCİ GELİŞİM PROGRAMI

Konu: Yönetim süreçlerinde işbirliği, okula aidiyet hissi, sürdürülebilir takım ruhu ve olumlu kurum kültürü oluşturma konuları müzakere edilecektir.
ERUH ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ VE ERUH İMAM HATİP ORTAOKULU YÖNETİCİ GELİŞİM PROGRAMI

ERUH ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ VE ERUH İMAM HATİP ORTAOKULU YÖNETİCİ GELİŞİM PROGRAMI

Konu: Yönetim süreçlerinde işbirliği, okula aidiyet hissi, sürdürülebilir takım ruhu ve olumlu kurum kültürü oluşturma konuları müzakere edilecektir.

Eruh Anadolu İmam Hatip Lisesi ve İmam Hatip Orta Okulu idarecileri 26 Kasım 2020 Perşembe günü saat 11:00 da Eruh Anadolu imam Hatip Lisesi okul müdürü odasında belirlenen eylem/konuyu konuşmak için toplandılar.

Yönetim, belirli bir takım amaçlara ulaşmak için başta insanlar olmak üzere parasal kaynakları, donanımı, demirbaşları, hammaddeleri, yardımcı malzemeleri ve zamanı birbiriyle uyumlu, verimli ve etkin kullanabilecek karar alma ve uygulatma süreçlerinin toplamıdır (Eren, 2011, s. 3). Bakanlığın çalışmalarına ek olarak, okullar da kendi planları çerçevesinde öğrenci ve veli ile iletişim kurarak olabildiğince eğitim ve rehberlik çalışmalarını sürdürmüşlerdir.

Motivasyon tanımına baktığımızda, bir çok tanımlama getirilmiştir. Bunlardan bazıları şu şekildedir;

"Motivasyon bir ihtiyacı gidermek için gerekli davranışları başlatan bir kuvvettir. Motivasyon, özde insanların başarılı olmalarına, kişisel tatmine ulaşmalarına yardımcı olmaktadır." ( http://unalsavas.kolayweb.com)

"Kişilerin belirli bir amacı gerçekleştirmek için kendi arzu ve istekleri ile davranmaları"

 "Örgütün ve bireylerin ihtiyaçlarının tatminle sonuçlanacak bir iş ortamı oluşturarak bireyin harekete geçmesi için etkilenmesi ve isteklendirilmesi süreci"

 "Bireyleri, onların özel bir tavırla hareket etmelerine, davranmalarına teşvik eden ; kendilerinden veya çevrelerinden kaynaklanan çeşitli güdü ve güdüler topluluğu"

 Bu tanımlar çerçevesinde idare ve öğretmenlerin çalışma temposu nasıl artırılabilir şeklinde beyin fırtınası yapıldı. Konuşmayı sürdüren Eruh Anadolu İmam Hatip Lisesi Okul Müdürü Mustafa SEBAT; Öncelikle bir ortamda huzur ve aile ortamının yaratılması gerekmektedir. Personellerin birbiri ile diyaloglarında saygı kuralları çerçevesinde olması gerekmektedir. Bulunduğu ortamı kabullenmesi ve kendini oraya ait hissetmesi gerekmektedir. Aidiyet duygusunun ortaya çıkması gerekir. Bir takım ruhunun olması lazım. Ekipteki bir kişinin eksikliği diğer çalışmaları da olumsuz etkilediği ortaya çıktı. Birbiri ile koordineli çalışma, saygı kuralları çerçevesinde iletişim kurma ve hepsinden önemlisi bir aile olmayı başardıkları için okul öğretmenleri ve okul idaresi daha verimli olacaktır. Toplantıda konuşulan konuların farklı platformlar aracılığı ile öğretmenlere aktarılması ve sunum yapılması kararlaştırıldı.

Toplantı iyi dileklerde bulunularak sonlandırıldı.

 

03-12-202003-12-202003-12-202003-12-2020

Dih Mahallesi Cumhuriyet Caddesi No 84 Atatürk İlkokulu karşısı Eruh / SİİRT - 0484 311 20 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.