SİİRT ERUH İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğrencilerin taşıma güvenliği ile ilgili toplantı yapıldı

İlçe Kaymakamı Murtaza DAYANÇ’ın  Başkanlığında İlçe Jandarma Bölük Komutanı Enis ÇOBAN, İlçe Emniyet Amiri Hüseyin TAŞ, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet ÇİFTÇİ , İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmet BEŞTAŞ, taşıma merkezi yapılan Okul Müdürleri, taşımayı gerçekleştiren servis şoförleri, öğrenci velileri ve taşımalı öğrencileri temsilen taşımalı öğrencilerin katılımıyla öğrencilerin taşıma güvenliği toplantısı Perşembe günü saat 10:00´da Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonunda yapıldı.
Öğrencilerin taşıma güvenliği ile ilgili toplantı yapıldı

İlçe Kaymakamı Murtaza DAYANÇ’ın 2016-2017 Eğitim Öğretim yılı ikinci dönemi başlaması nedeniyle okul çağındaki çocuklarımın servis araçlarında huzur ve güven içerisinde yolculuk yapmalarını, ailelerin çocukları için herhangi bir endişe duymaksızın okula göndermeleri ve aynı şekilde evlerine dönüşünü sağlamak güvenli bir okul yolunu oluşturmak amacıyla trafik güvenliğini arttırıcı tedbirlerin alınması ve bunların sürdürülebirliği Devletin resmi kurumları ile paydaşlarını sorumluğundadır. Ayrıca bu eğitim öğretim yılında Temel Eğitimde 856 öğrenci 73 araçla dokuz Taşıma merkezine taşınmakta olup, ortaöğretimde 201 öğrenci 18 araçla üç taşıma merkezine taşındığını dile getirdi.

1-      Öğrenci servisleri ile ilgili olarak;

a-) Trafik kurallarına uyulması, hız yapılmaması ve güvenlik tedbirlerinin alınması, araç lastiklerinin, ısınma sistemlerinin iklim şartlarına uygun hale getirilmesi ve denetimlerinin taşıma merkezi okul müdürlüklerince kontrol edilmesi,

b-) Araçlarda ilkyardım çantası, zincir ve çekme halatı bulundurulması,

c-) Araçların Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliğine uygun hale getirilmesi,

d-) Okul servis araçlarında araç kapasitesinden fazla öğrenci taşınmaması, taşınan öğrencilere karşı davranış ve tutumların örnek oluşturacak şekilde olması, araçlarda sigara içilmemesi ve ses sistemlerinin kullanılmaması,

e-) Servis araçlarının cam ve pencerelerinin sabit olması, kapılarının şoför tarafından açılıp kapatılabilecek şekilde otomatik olması ve ikaz sistemlerinin yapılması,

f-) Servis araçları belirlenen güzergahlarda taşıma işini gerçekleştirmesi ve güzergah dışına çıkılmaması,

g-) Öğrenci servislerine öğrenci dışında yolcu alınmaması konusunda gerekli bilgilendirmeler ve uyarılar yapılmıştır.
 

2-       Taşıma Merkezi Okul Müdürlükleri ile ilgili olarak;

a-) Öğrencilerin geliş ve gidişlerinde yaşanan sorunların çözülmesi, taşıma araçlarının

kontrollerinin yapılarak aksaklıkların giderilmesi,

b-) Öğrenci giriş çıkış saatlerinin düzenlenmesi, erken çıkan öğrencilerin diğer öğrencileri bekleme süresi içinde verimli çalışma yapacak şekilde tedbirlerin alınması, sabah okulun araçların geliş saatinden önce açılması,

c-) Çözemedikleri sorunları rapor halinde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bildirmeleri istenmiştir.

 Taşıma şirketi ve şoförlerin öğrenci taşıması sırasında uyacağı kurallar slayt şeklinde kendilerine gösterildi. Taşıma yapan araçlarda Okul taşıtı yazısı, dur lambası, otomatik kapı, tüm koltuklarda emniyet kemerini olması, açılır pencerelerde tel ızgaranın bulunması, Müzik çalınmaması, şoförlerin argo ve küfürlü konuşmamalarını ve ayrıca kılık kıyafetlerinin  düzgün olması gerektiği söylendi.

Öğrenci taşıma işini yapan şoförlerin B ehliyetlerin 7 yıl, E ehliyetlerinin 5 yıl  , Kullandıkları taşıma araçlarının 12 yaşında olması, SRC 1-2-3 veya 4 belgelerinden birinin olması, 5 yılda bir pisiko teknik ve sağlık olduklarını gösteren belgeleri sunmaları, 6 ayda bir araç bakımlarını periyodik olarak yapmaları ve araçlarının iç ve dış temizliklerine dikkat edilmesi   gerektiği söylendi.

Okul müdürlüklerince öğrencilerin sabah okula gelirken öğrenci sayarak içeri almaları, öğrencilerin taşıma sırasında karşılaştıkları sorunları varsa söylemelerinin sağlanmasını,  okuldan ayrılırken  taşıma servisine yine nöbetçi öğretmen gözetiminde sayarak bindirilmeleri ayrıca öğrenci servislerinin güvenli bir şekilde öğrencileri eve götürülüp götürülmediklerinin takip edilmesi söylendi. 

 Toplantı gündemiyle ilgili dilek ve temenniler kısmında   okul servis araçlarının  güvenli şekilde  taşıma işini yapmaları  için şoförler tarafından dile getirilen yol sorunlarının büyük oranda Mart ayında çözümüne başlanacağı dile getirildi. Özellikle Bilgili, Gedikaşar ve Yelkesen köylerinin yol çalışması başlanıp tamamlanacağı ve kuşdalı köy yolunun yeni yapıldığı halde ciddi şekilde bozulduğundan yolun tekrar  gözden geçirilmesi için ilgili kurumlarla iletişime gidileceği söylendi. Ayrıca ivedilikle yapılması gereken yediyaprak Köy yolunun gündeme alınması için çalışmalar yapılacağı da söylendi. 

Ayrıca İlçe ve köy merkezlerindeki okulların öğrenci taşıyan araçların yağış, gizli buzlanma vb, riskli hava ve yol koşullarında  güvenli sürebilmelerini sağlamak amacıyla, kış lastiği başta olmak üzere araçların teknik donanımı kurallara ve şartlara uygunlu yönünde denetlenecek, kazalara etken risk faktörlerinin yoğunlaştığı kesimlerde zamanında ve etkili müdahale amacıyla yolun yapım ve bakımından sorumlu koşullarla irtibata geçilerek, sorunun önceden tespiti giderilmesi yönünde tedbirler alınacağı İlçe Jandarma Komutanlığı ve ilçe Emniyet Amirliği Trafik ekiplerince rutin denetimler yapmaları  kararlaştırılmıştır.Toplantı, katılımcıların tarafından karşılıklı görüş ve öneriler sunması ile sona erdi..

24-02-201724-02-201724-02-201724-02-201724-02-201724-02-201724-02-201724-02-2017

Dih Mahallesi Cumhuriyet Caddesi No 84 Atatürk İlkokulu karşısı Eruh / SİİRT - 0484 311 20 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.