SİİRT ERUH İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

YÖGEP Kasım Ayı Etkinliği

Eylem/Konu: Yönetim süreçlerinde motivasyon, okula/kuruma aidiyet hissi, sürdürülebilir takım ruhu ve kurum kültürü oluşturma     Eylem Türü: Seyahat, Ziyaret, Çalıştay, Toplantı, Uygulama, Düşünce, Sunum, İyi Örnek Paylaşıyoruz
YÖGEP Kasım Ayı Etkinliği

 

Faaliyet Giriş Formu

 

28/11/2019 Perşembe günü saat 10:30 da yapımı yeni biten Eruh Anadolu İmam Hatip Lisesi okulunda toplanan okul idarecileri, yeni yapılan ve eğitime başlayan binanın , öğrenciler için bir fırsat olduğunun altı çizilerek toplantıyı başlattılar.

 

Motivasyon tanımına baktığımızda, bir çok tanımlama getirilmiştir. Bunlardan bazıları şu şekildedir;

 

"Motivasyon bir ihtiyacı gidermek için gerekli davranışları başlatan bir kuvvettir. Motivasyon, özde insanların başarılı olmalarına, kişisel tatmine ulaşmalarına yardımcı olmaktadır." ( http://unalsavas.kolayweb.com)

 

"Kişilerin belirli bir amacı gerçekleştirmek için kendi arzu ve istekleri ile davranmaları"

 

"Örgütün ve bireylerin ihtiyaçlarının tatminle sonuçlanacak bir iş ortamı oluşturarak bireyin harekete geçmesi için etkilenmesi ve isteklendirilmesi süreci"

 

"Bireyleri, onların özel bir tavırla hareket etmelerine, davranmalarına teşvik eden ; kendilerinden veya çevrelerinden kaynaklanan çeşitli güdü ve güdüler topluluğu"

 

 

 

                Bu tanımlar çerçevesinde idare ve öğretmenlerin çalışma temposu nasıl artırılabilir şeklinde beyin fırtınası yapıldı. Konuşmayı sürdüren Eruh Anadolu İmam Hatip Lisesi Okul Müdürü Mustafa SEBAT; Öncelikle bir ortamda huzur ve aile ortamının yaratılması gerekmektedir. Personellerin birbiri ile diyaloglarında saygı kuralları çerçevesinde olması gerekmektedir. Bulunduğu ortamı kabullenmesi ve kendini oraya ait hissetmesi gerekmektedir. Aidiyet duygusunun ortaya çıkması gerekir. Bir takım ruhunun olması lazım. Bu anlamda 24 Kasım öğretmenler gününü fırsat bilip İlçe genelinde tüm öğretmenlerin katıldığı bir etkinlik yaptık. Bu gösteride yer alan etkinlikleri hazırlayan okul öğretmenleri, bir ekip olduklarının farkına vardılar. Ekipteki bir kişinin eksikliği diğer çalışmaları da olumsuz etkilediği ortaya çıktı. Birbiri ile koordineli çalışma, saygı kuralları çerçevesinde iletişim kurma ve hepsinden önemlisi bir aile olmayı başardıkları için okul öğretmenleri ve okul idaresi daha verimli olacaktır.

29-11-201929-11-201929-11-201929-11-201929-11-2019

 

 

Dih Mahallesi Cumhuriyet Caddesi No 84 Atatürk İlkokulu karşısı Eruh / SİİRT - 0484 311 20 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.